ISW: У РФ знову хочуть створити “буферну зону” на Харківщині

У Росії відновили заклики до широкомасштабної наступальної операції в Харківській області для створення "буферної зони" з Бєлгородською областю. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).
Військові аналітики зазначили, що це робиться незважаючи на ймовірну нездатність російських військових провести операцію із захоплення значної території в Харківській області в найближчій перспективі.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив 9 січня, що російські війська зроблять усе можливе, щоб не допустити обстрілів Бєлгородської області з боку України.
Російські джерела, скориставшись коментарем Пєскова, закликали російські війська створити "буферну зону" глибиною до 15 кілометрів у Харківській області, щоб відсунути українські РСЗВ та артилерію від кордону з Бєлгородською областю.

Російські ультранаціоналісти регулярно закликали до подібної операції влітку 2023 року на тлі широкого невдоволення транскордонними рейдами проукраїнських сил у Бєлгородську область.
ISW вважає, що російське вторгнення на 15 кілометрів у глибину і кілька сотень кілометрів у ширину було б масштабною операцією, яка вимагала б угруповання сил, набагато більшого і значно краще забезпеченого ресурсами, ніж війська, які зосереджені вздовж усього кордону з Україною, а найменше – в Бєлгородській області.
ISW вже оцінював, що російські війська можуть активізувати зусилля із захоплення Куп'янська Харківської області протягом найближчих тижнів, і що російське угруповання на Куп'янському напрямку виглядає більш пристосованим для проведення інтенсивних наступальних дій, ніж деінде в Україні або вздовж кордону.
Російські військові наразі здатні провести лише тактичні дії в Харківській області. І вони слугуватимуть для відволікання і фіксації українських сил від можливих російських оперативних зусиль на Куп'янському напрямку.

Ключові висновки ISW за 9 січня
Опитування громадської думки щодо ставлення українців до українського уряду і військових вказує на те, що суспільство в переважній більшості підтримує українських військових і їхнє керівництво, відчуваючи при цьому напруженість, характерну для суспільства, яке веде екзистенційну оборонну війну. Нове незалежне опитування, проведене Національним центром вивчення громадської думки (NORC) Чиказького університету, показало, що президент Росії Володимир Путін зберігає сильну внутрішню підтримку свого режиму і війни в Україні, незважаючи на відносно погані економічні умови і рівень життя в Росії. Жорстка реакція російських ультранаціоналістів на гендерну інтеграцію в українській армії свідчить про постійний перехід Росії до культурно-ідеологічного світогляду, який спрямований на відновлення жорстких і традиційних гендерних ролей і викриває розриви між можливостями Росії та України мобілізувати свої суспільства. Речник Повітряних сил Збройних сил України полковник Юрій Ігнат повідомив, що Україна відчуває нестачу зенітних керованих ракет після кількох нещодавніх великих ударів російських ракет і безпілотників по Україні. Російські джерела продовжують скаржитися на постійні проблеми з управлінням і зв'язком, що знижують боєздатність російських військ на східному (лівому) березі Херсонської області. Російські джерела відроджують давні заклики до широкомасштабної російської наступальної операції в Харківській області для створення "буферної зони" з Бєлгородською областю, незважаючи на ймовірну нездатність російських військових провести операцію із захоплення значної території в Харківській області в найближчій перспективі. Нещодавня риторика Кремля та російських ЗМІ, спрямована на погрози Молдові, ймовірно, продовжує заохочувати лідерів проросійських сепаратистів у Молдові до спроб посіяти політичну нестабільність і розкол у країні. Агентство Bloomberg повідомило, що офіційні представники України, країн "Великої сімки", Індії, Туреччини, Саудівської Аравії та інших невизначених країн провели зустріч в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, 16 грудня, щоб заручитися підтримкою українських умов для переговорів з Росією. Російські війська здійснили підтверджені просування на південний захід від Донецька, позиційні бої тривають вздовж усієї лінії фронту. Російські військові знущаються над громадянами Сербії, яких російські офіційні особи завербували для служби в російських формуваннях в Україні. Російські окупаційні чиновники продовжують систематичні утиски мешканців окупованого Криму, використовуючи правоохоронні та адміністративні засоби.