У “Скелі” виявили інструкторів, пов’язаних зі знущаннями: нові деталі

Військовий омбудсман Ольга Решетилова заявила, що проблеми у 425-му окремому штурмовому полку "Скеля" не можна зводити до всього підрозділу, але частина порушень має системний характер і потребує рішень правоохоронців та військового командування. В Офісі військового омбудсмана ще у травні-червні 2025 року отримали інформацію про побиття та знущання з військовослужбовців у 425-му окремому штурмовому полку "Скеля". Про це повідомила військовий омбудсман Ольга Решетилова.

За її словами, спочатку йшлося про побиття журналіста, якого перевели на службу до 425-го ОШП, потім – про побиття капелана суміжної бригади. Після цього, як стверджує Решетилова, були побиті командир батальйону та начальники служб батальйону, який переформовували у 425-й ОШП. Решетилова заявила, що після цих випадків стала очевидною системність проблеми.

У червні 2025 року вона разом із представниками Офісу президента виїжджала на полігон "Скелі". Паралельно головнокомандувач ЗСУ призначив перевірку силами Військової служби правопорядку. За словами Решетилової, тоді з полку забрали 22 військовослужбовців, які дали свідчення про побиття.

Вона стверджує, що ці свідчення були підтверджені поліграфом. Разом із фахівцями ВСП, за її словами, вдалося ідентифікувати групу інструкторів, які організовували знущання на полігонах. Водночас Решетилова заявила, що керівництво ВСП тоді не вжило достатніх заходів ані для притягнення цієї групи людей до відповідальності, ані для запобігання новим порушенням.

Після перевірки ВСП Командування Сухопутних військ призначило службове розслідування, а за його підсумками до правоохоронних органів було направлено повідомлення про правопорушення. За словами Решетилової, результату цього розслідування досі немає. Окремо вона повідомила, що з початку роботи Офісу військового омбудсмана у січні до правоохоронних органів направили дев'ять повідомлень про злочини у "Скелі".

На тлі цих заяв Державне бюро розслідувань уже розпочало досудове розслідування щодо можливих неправомірних дій стосовно військовослужбовців полку. Справа стосується ймовірного застосування насильства, перевищення службових повноважень та інших можливих порушень з боку окремих службових осіб підрозділу. Дані внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 5 ст. 426-1 Кримінального кодексу України.

Ця стаття стосується перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень в умовах воєнного стану, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки. Перевірку повідомлень про можливі катування військовослужбовців у "Скелі" проводить Офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Дмитро Лубінець заявляв про необхідність повного, об'єктивного та неупередженого розслідування повідомлень щодо можливих катувань, місць несвободи та доведення військових до самогубств.

Решетилова наголосила, що порушення, про які вона говорить, пов'язані з групою людей, а не з усім підрозділом. За її словами, "Скеля" є великим бойовим підрозділом, у якому служить багато солдатів, сержантів і офіцерів, які не мають стосунку до ймовірних знущань. Вона також повідомила, що Офіс військового омбудсмана почав взаємодіяти з командуванням "Скелі", не чекаючи завершення розслідувань.

За словами Решетилової, командира 425-го ОШП переконали не допускати до роботи з особовим складом людей, яких ідентифікували як причетних до системних порушень прав військових. Вдалося налагодити швидшу реакцію командування на скарги та забезпечити військовослужбовцям регулярний зв'язок із рідними. Решетилова стверджує, що вже у травні кількість скарг від близьких військових щодо відсутності зв'язку з підрозділом знизилася на 73%.

Окремий блок проблем стосується військовослужбовців із залежностями. Кілька місяців тому у "Скелі" виявили близько 2000 людей, які проходили замісну підтримувальну терапію або мали ознаки наркозалежності. За її словами, згідно з наказом №402 такі люди є непридатними до служби, а у виняткових випадках – обмежено придатними, але не повинні перебувати у штурмових підрозділах.

Решетилова зазначила, що мобілізація людей із залежностями триває і це стає проблемою не лише для "Скелі", а й для інших підрозділів. Наразі, за її словами, триває міжвідомча робота щодо того, з якими видами залежностей люди можуть служити та як надати військово-лікарським комісіям доступ до відповідних даних. Ще одна проблема – масштаб самого підрозділу.

Розмір "Скелі" приблизно відповідає дивізії, тоді як штат залишається на рівні полку. Вона вважає, що управляти такою кількістю особового складу штатом полку практично неможливо. Решетилова повідомила, що минулого тижня обговорювала ситуацію з головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським.

За її словами, він вважає, що ситуація може змінитися після появи окремого командувача штурмових підрозділів, який відповідатиме за цей напрям. Сама Решетилова виступає проти створення окремого виду військ для штурмових підрозділів, оскільки, на її думку, це може призвести до масштабування негативних практик і порушень прав людини. Оптимальним варіантом вона назвала створення окремих штурмових підрозділів у кожному корпусі, щоб командири корпусів могли контролювати дисципліну та культуру поведінки.

За матеріалами: Ольга Решетилова, КУРС України.