Інфляція у липні пришвидшилась, але менше за прогноз НБУ

Національний банк повідомляє, що темп зростання цін у липні пришвидшився до 22,2%, що було менше за прогноз НБУ завдяки повільнішим зростанням вартості пального та цін на фрукти й окремі овочі.
Зростання інфляції в Україні насамперед зумовлене наслідками терористичних дій росії та тимчасової окупації окремих територій. Як наслідок, порушилися ланцюги постачання, були зруйнувані виробничі потужності та інфраструктура.
Наразі стримують зростання цін фіксація тарифів на газ і тепло, а також часткове налагодження ланцюгів постачання.
Темпи зростання цін на оброблені продовольчі товари збільшилися до 22,6% р/р. Дорожчали м'ясні та рибні продукти, масло, кондитерські вироби та безалкогольні напої. Зросли ціни на соняшникову олію на тлі очікувань щодо активізації експорту та її високої вартості на світових ринках.
Пришвидшилося зростання вартості непродовольчих товарів (до 11,7% р/р), зокрема автомобілів, товарів для дому, електроніки, фармацевтичних товарів і товарів особистого догляду. Зниження цін на одяг та взуття сповільнилося. Це пов'язано як із вичерпанням старих запасів та обмеженим постачанням через дорогу на логістику, так і з реалізацією відкладеного попиту на тлі поступового повернення громадян до своїх місць проживання. Частковий вплив зумовила корекція офіційного курсу долара НБУ.
Зростання вартості послуг пришвидшилося до 14,9% р/р. Надалі вищими темпами зростала вартість послуг, пов’язаних із ремонтом житла, на тлі значного попиту громадян, які повернулися до своїх місць проживання, та дефіциту окремих витратних матеріалів та робочої сили.

Зростання цін на сирі продукти харчування прискорилося до 37,5% р/р. Швидшими темпами дорожчали крупи через вичерпання запасів та скорочення постачань. Відновилося зростання вартості яєць, що пояснюється збільшенням виробничих витрат бізнесу, у тому числі на енергію. Стрімко пришвидшилося подорожчання свинини через скорочення поголів’я свиней.
Завдяки розширенню пропозиції, у тому числі з боку домогосподарств, зростання цін на насіннєві овочі та фрукти було повільнішим, ніж очікував НБУ.
Темпи зростання цін на пальне знизилися до 77,7 р/р. Основні причини – поступове насичення ринку через налагодження логістики та відновлення конкуренції.
Хоча зростання споживчих цін у липні виявилося повільнішим, ніж прогнозував Національний банк, висока базова інфляція свідчить про збереження значного фундаментального інфляційного тиску.
За прогнозом НБУ, інфляція прискорюватиметься до кінця поточного року та почне знижуватися на початку 2023 року. Водночас ризики посилення інфляційних процесів залишаються значними через високу невизначеність із тривалістю війни і пов’язане з цим погіршення інфляційних очікувань.